تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com

معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com
هرانسانی آفریده اندیشه های روزانه خویش است. اگرانسان میخواهددگرگونی در زندگیش روی دهد، باید از دل و جان آغازکند 
قالب وبلاگ

آموزش نقاشی موزاییکی ( کاشی شکسته)

معرق کاشی

شما به یك تكه چوب از جنس نئوپان یا ام دی اف بدون روكش یا تخته سه لا نیاز دارید كه به شكل دلخواهتان بریده شده است. همچنین احتیاج به كاشی یا طبق تصویر ظروف شكسته و دور انداختنی چینی دارید. انتخاب كاشی یا چینی شكسته بستگی به سلیقه و هنر شخصی شما دارد. مواد دیگری كه نیاز دارید ، چسب چوب كه از فروشگاههای رنگ فروشی میتوانید تهیه كنید و پودر بند كشی كه از مصالح فروشی یا فروشگاههای كاشی و وسایل بهداشتی میتوانید تهیه كنید. پودر بند كشی هم به صورت آماده و در رنگهای مختلف موجود است و هم میتوانید خودتان آن را بسازید. كه البته پودر بند كشی آماده برای مبتدی ها توصیه میشود.

اگر مایل هستید خودتان پودر بندكشی را بسازید طبق دستور زیر عمل كنید.

سه واحد سیمان سفید الك شده و نرم + یك واحد پودر سنگ الك شده و نرم + رنگ پودری در صورتی كه بخواهید بندكشی رنگی باشد. در زمان بند كشی كار باید به اندازه كافی به آن آب اضافه كنید تا یك خمیر یك دست به دست آید.

همانطور كه ملاحظه كردید تهیه پودر بندكشی آماده رنگی به صرفه تر و راحت تر از تهیه آن است. پودرهای بندكشی خارجی نیز با كیفیت بسیار عالی و رنگ بندی متنوع در فروشگاههای مربوطه موجود میباشد.

وسایل مورد نیازتان به شرح زیر میباشد.

چكش برای شكستن كاشی یا چینی ، انبر دسته بلند برای شكستن به قطعات كوچك كه از ابزار فروشی قابل تهیه است و نوع چینی آن بین ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است ، قلم معمولی برای مالیدن چسب چوب ، اسفنج نرم ، یك تكه پارچه. و برای حفظ سلامت چشمها و پوست دستتان عینك ایمنی و دستكش لاتكس (همان دستكش های شبیه دستكش جراحی) توصیه میشود. عینك ایمنی عینك های طلقی بی رنگی است كه از پریدن خرده های كاشی به چشم جلوگیری میكند و در ابزار فروشی ها با قیمت بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان موجود است. دستكش لاتكس را هم میتوانید از ******** ماركت ها تهیه كنید یا از دستكشهای جراحی ارزان قیمت كه در داروخانه ها موجود است استفاده كنید.

نحوه اجرا :

۱- ابتدا طرح مورد نظرتان را با مداد روی چوب پیاده كنید. هر نوع گیره ای كه میخواهید روی كار نصب كنید باید قبل از شروع كار جای آن را مشخص كرده و سوراخ پیچ كردن آن را روی چوب آماده كنید.
2-- اگر قطعات كاشی یا چینی شما بزرگ است با چكش آن را به قطعات كوچكتری تقسیم كنید. بهتر است در هنگام استفاده از چكش كاشی یا چینی را بین دو لایه پارچه قرار دهید و ضربه های آرامی از روی پارچه به آن وارد كنید.۳- توسط انبر تكه های كاشی را به قطعات كوچكتر تقسیم كنید.۴- تكه های كاشی را طبق طرحی كه روی چوب كشیده اید توسط چسب چوب بچسبانید. بهتر است چوب شما به صورت افقی روی یك میز یا زمین قرار داده شود. بین قطعات كاشی بسته به نوع كار باید بین ۳ تا ۵ میلیمتر فاصله باشد. البته در كاری كه مشاهده میكنید بر طبق سلیقه و صلاحدید سازنده فاصله های بیشتری درنظر گرفته شده. این فاصله هر چه باشد نباید از سه میلیمتر كمتر باشد. قسمت عمده زیبایی كار بسته به همین فاصله است كه بعدا با ملات پر میشود.۵- بعد از اتمام چسباندن كاشی ها بهتر است یك روز بگذرد تا چسب كاملا خشك و كاشی ها روی كار كاملا محكم شوند. حال كم كم آب به پودر بندكشی خود اضافه كرده و ورز دهید تا خمیری نه چندان سفت بدست آید. این خمیر را روی كار با یك كاردك لاستیكی (كاردك های كه لبه آن یك تكه لاستیك نازك چسبانده شده و در ابزار فروشی ها موجود است) یا با دست بمالید و مطمئن شوید ملات كاملا فضای خالی بین كاشی ها را پر كرده است. دقت كنید جاهایی از ملات كه سوراخ یا حباب هوایی باقی مانده پركنید. سپس ملات اضافه ای را كه روی كاشی ها باقی مانده با یك اسفنج نرم كمی مرطوب پاك كنید. ملاتی كه به صورت یك لایه نازك روی كاشی ها باقی میماند بعدا با یك دستمال خشك نیز كاملا تمیز میشود
۶- بعد از گذشت حدود یك ساعت و زمانی كه ملات تقریبا خشك شد با یك پارچه خشك باقیمانده ملاتهایی را كه روی كاشی ها هست كاملا تمیز كنید. دقت كنید در این مرحله هنوز بند كشی كاملا خشك نشده و اگر دستمال را خیلی محكم روی بند كشی ها بكشید بندكشی پستی و بلندی پیدا میكند و از زیبایی آن كاسته میشود.۷- حدود یك ساعت بعد كمی با آب پاش روی كار آب اسپری كنید و این كار را حدود ۷ الی ۱۰ بار هر نیم ساعت تكرار كنید. این كار باعث میشود بند كشی شما بسیار سخت و محكم شود.

نكته مهم در ساخت نقاشی موزائیك این است كه رنگ ملات بند كشی مناسب كار باشد. اگر بند كشی با رنگ كاشی های شما یكی باشد جذابیت كار از بین میرود. سعی كنید رنگ بند كشی با رنگ كاشی ها تضاد داشته باشد تا زیبایی كاشی ها برجسته تر و نمایان تر شود.

نکته مهم دیگر این است که ضخامت کاشی هایی که انتخاب میکنید باید یکی باشد تا سطح کار صاف و بدون تیزی شود.

 طبقه بندی: هنر کاشیکاری، 
[ دوشنبه 22 آذر 1389 ] [ 02:16 ب.ظ ] [ مرتضی اسکندرنژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


معرق چوب
شاید گفتن تاریخ دقیق از قدمت معرق چوب كاری ساده نباشد . چوب به خاطر تشكیل مواد اولیه ساخت این هنر كه چوب می باشد و خاصیت خاص آن و روشهای نگهداری آن در دوران مختلف باعث شده كه نتوان قدمت دقیق آن را پیدا كرد اما حداقل به جرأت می توان گفت یكی از آثار بدست آمده در كاوشهای باستان شناسی و همچنین در كتیبه های بدست آمده در تخت جمشید به لوحهایی برمی خوریم حاكی از اینكه به كارگران و هنرمندان دستمزد برای تزئینات روی درب های چوبی تخت جمشید پرداخت می گردیده كه همه دلالت بر قدمت این هنر چند هزار ساله دارند. آنچیزی كه مسلم است به علت نوع ابزار خاص آن زمان از ظرافت و روشهای ویژه برخوردار بوده و عموماً از اشكال هندسی كنار هم گذاشته شده شكل می گرفته است. به مرور زمان با پیشرفت تكنولوژی و ابزار مناسب این هنر دستخوش تغییرات در روش اجرا و طرح شد با ورود اسلام به ایران این هنر در مكانهای مقدس مذهبی نمو پیدا كرد كه نمونه آن را روی درب های مساجد ایرانی میتوان یافت . یكی از قدیمی ترین این آثار درب معرق كاری شده موجود در موزه مركزی آستان قدس رضوی متعلق به قرن هشتم هجری می باشد كه قسمتی از آن معرق سطح آن در دوره های بعد مرمت و بازسازی شده است « متأسفانه از تاریخ مرمت این اثر معلوم نمی باشد. » پس از ورود كمان اره مویی به شكل جدید و تیغ های ریز تحولی نو در این هنر پدید آمد كه میتوان به صورت زیر آن را بیان كرد .
پیدایش معرق :
در باورهای مردم پیدایش معرق « موزائیك اینگونه بیان شده » خداوند هنر « زیرنویسی »
هنگامی كه ............ الهه عشق و هنر خواست هنر را بدون واسطه به انسانها بدهد به مزها دستور داد كه فرستاده او باشند و انسانها كه عشق را احساس كردند برای تشكر از فرستاده او باشند و انسانها كه عشق را احساس كردند برای تشكر از فرستاده الهه عشق مجسمه آنها را درست كرده و در محلی نگهداری می كردند كه به این محل نگهداری موزه می گفتند كه در حال حاضر به محل نگهداری آثار هنری خود میگوئیم و برای تشكر از مزها با ادوات موسیقی مینواختند و جشن و پایكوبی میكردند كه به این موزیك می گفتند و به تزئینات داخل موزه كه بدون هیچ شكل هندسی خاص بود و از كنار هم قرار گرفتن قطعات مختلف برای نشان دادن یك طرح خاص بود موزائیك میگفتند كه پس از ورود اسلام به ایران واژه موزائیك به معرق تبدیل شد.
البته همانطور كه در تاریخچه معرق روكش و خاتم ذكر شده این هنر در مناطق مختلف دارای سبك ها و روش های مختلف می باشد و بسته به منطقه خاص خود و عوامل محیطی نوع اجرای آن متفاوت بوده است مثلاً معرق روكش به خاطر وجود صنعت روكش سازی در مصر باستان دارای قدمت حداقل 3000 سال قبل از میلاد می باشد ( رجوع شود به تاریخچه معرق روكش ) و معرق درون چوب ( رجوع شود به معرق سبك هندسی ) در جنوب شرقی آسیا با روش خاص كار می شده است.
اما در ایران به خاطر اینكه همزمان با ساخت بنا نما هم ساخته می شد می توان آن را خاصیت اصلی و پیدایش این سبك معرق دانست.
در ابتدا هنگام ساخت بنا ،‌ قسمتی كه نما كار می شد را قبلاً لعاب داده و همزمان در موقع ساخت درجای خود نصب می گردید ( آجر لعابدار ) سپس با پیشرفت تكنولوژی ساخت بناها جای نما را خالی گذاشته « معرق كاشی » و سطح را بعداً با قطعات مختلف پر می كردند .
در وسایل كاربردی مانند صندوقچه ها و شانه ها و ... چوبی اوایل عموماً از عاج و استخوان و سنگهای قیمتی كار می شد كه سپس این موارد جای خود را به چوبهای رنگی داد . جهت مطالعه بیشتر رجوع شود به تاریخ هنر ایران . »
متأسفانه بعلت كمبود منابع و مأخذهای مستند و اینكه كارهای كارشناسی شده در قدمت رشته های هنری بسیار به ندرت توسط خود ایرانیان انجام شده و حتی گاه ندانسته از تحقیقات مغرضانه مورخین و نویسندگان خارجی بهره برده اند این هنر ایرانی را دارای خواستگاه خارجی میدانند مثلاً رومیان برای كوچك جلوه دادن شكست خود از شاپور اول معرق سنگهای «موزائیك» كار شده در كاخ شاپور را كار اسیران رومی می دانند در صورتی كه عظمت و معماری خاص بكار رفته در آنجا را كه نشان دهنده تفكر و ذوق ایرانی است را نادیده می گرفتند . امید است كه جوانان عزیز ایرانی با تأمل در گذشته خود بهتر خود و كشور خویش را بشناسند . زیرا هنر و فرهنگ یك ملت هویت هر شخص می باشد

09381456002
09124127992
هنر بهتر از گوهر نامدار
هنرمند را گوهر آید به کار
تو را با هنر گوهر است و خرد
روانت همی از تو رامش برد

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :