تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com - آموزش نقاشی موزاییکی ( کاشی شکسته) معرق کاشی

آموزش نقاشی موزاییکی ( کاشی شکسته)

معرق کاشی

شما به یك تكه چوب از جنس نئوپان یا ام دی اف بدون روكش یا تخته سه لا نیاز دارید كه به شكل دلخواهتان بریده شده است. همچنین احتیاج به كاشی یا طبق تصویر ظروف شكسته و دور انداختنی چینی دارید. انتخاب كاشی یا چینی شكسته بستگی به سلیقه و هنر شخصی شما دارد. مواد دیگری كه نیاز دارید ، چسب چوب كه از فروشگاههای رنگ فروشی میتوانید تهیه كنید و پودر بند كشی كه از مصالح فروشی یا فروشگاههای كاشی و وسایل بهداشتی میتوانید تهیه كنید. پودر بند كشی هم به صورت آماده و در رنگهای مختلف موجود است و هم میتوانید خودتان آن را بسازید. كه البته پودر بند كشی آماده برای مبتدی ها توصیه میشود.

اگر مایل هستید خودتان پودر بندكشی را بسازید طبق دستور زیر عمل كنید.

سه واحد سیمان سفید الك شده و نرم + یك واحد پودر سنگ الك شده و نرم + رنگ پودری در صورتی كه بخواهید بندكشی رنگی باشد. در زمان بند كشی كار باید به اندازه كافی به آن آب اضافه كنید تا یك خمیر یك دست به دست آید.

همانطور كه ملاحظه كردید تهیه پودر بندكشی آماده رنگی به صرفه تر و راحت تر از تهیه آن است. پودرهای بندكشی خارجی نیز با كیفیت بسیار عالی و رنگ بندی متنوع در فروشگاههای مربوطه موجود میباشد.

وسایل مورد نیازتان به شرح زیر میباشد.

چكش برای شكستن كاشی یا چینی ، انبر دسته بلند برای شكستن به قطعات كوچك كه از ابزار فروشی قابل تهیه است و نوع چینی آن بین ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است ، قلم معمولی برای مالیدن چسب چوب ، اسفنج نرم ، یك تكه پارچه. و برای حفظ سلامت چشمها و پوست دستتان عینك ایمنی و دستكش لاتكس (همان دستكش های شبیه دستكش جراحی) توصیه میشود. عینك ایمنی عینك های طلقی بی رنگی است كه از پریدن خرده های كاشی به چشم جلوگیری میكند و در ابزار فروشی ها با قیمت بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان موجود است. دستكش لاتكس را هم میتوانید از ******** ماركت ها تهیه كنید یا از دستكشهای جراحی ارزان قیمت كه در داروخانه ها موجود است استفاده كنید.

نحوه اجرا :

۱- ابتدا طرح مورد نظرتان را با مداد روی چوب پیاده كنید. هر نوع گیره ای كه میخواهید روی كار نصب كنید باید قبل از شروع كار جای آن را مشخص كرده و سوراخ پیچ كردن آن را روی چوب آماده كنید.
2-- اگر قطعات كاشی یا چینی شما بزرگ است با چكش آن را به قطعات كوچكتری تقسیم كنید. بهتر است در هنگام استفاده از چكش كاشی یا چینی را بین دو لایه پارچه قرار دهید و ضربه های آرامی از روی پارچه به آن وارد كنید.۳- توسط انبر تكه های كاشی را به قطعات كوچكتر تقسیم كنید.۴- تكه های كاشی را طبق طرحی كه روی چوب كشیده اید توسط چسب چوب بچسبانید. بهتر است چوب شما به صورت افقی روی یك میز یا زمین قرار داده شود. بین قطعات كاشی بسته به نوع كار باید بین ۳ تا ۵ میلیمتر فاصله باشد. البته در كاری كه مشاهده میكنید بر طبق سلیقه و صلاحدید سازنده فاصله های بیشتری درنظر گرفته شده. این فاصله هر چه باشد نباید از سه میلیمتر كمتر باشد. قسمت عمده زیبایی كار بسته به همین فاصله است كه بعدا با ملات پر میشود.۵- بعد از اتمام چسباندن كاشی ها بهتر است یك روز بگذرد تا چسب كاملا خشك و كاشی ها روی كار كاملا محكم شوند. حال كم كم آب به پودر بندكشی خود اضافه كرده و ورز دهید تا خمیری نه چندان سفت بدست آید. این خمیر را روی كار با یك كاردك لاستیكی (كاردك های كه لبه آن یك تكه لاستیك نازك چسبانده شده و در ابزار فروشی ها موجود است) یا با دست بمالید و مطمئن شوید ملات كاملا فضای خالی بین كاشی ها را پر كرده است. دقت كنید جاهایی از ملات كه سوراخ یا حباب هوایی باقی مانده پركنید. سپس ملات اضافه ای را كه روی كاشی ها باقی مانده با یك اسفنج نرم كمی مرطوب پاك كنید. ملاتی كه به صورت یك لایه نازك روی كاشی ها باقی میماند بعدا با یك دستمال خشك نیز كاملا تمیز میشود
۶- بعد از گذشت حدود یك ساعت و زمانی كه ملات تقریبا خشك شد با یك پارچه خشك باقیمانده ملاتهایی را كه روی كاشی ها هست كاملا تمیز كنید. دقت كنید در این مرحله هنوز بند كشی كاملا خشك نشده و اگر دستمال را خیلی محكم روی بند كشی ها بكشید بندكشی پستی و بلندی پیدا میكند و از زیبایی آن كاسته میشود.۷- حدود یك ساعت بعد كمی با آب پاش روی كار آب اسپری كنید و این كار را حدود ۷ الی ۱۰ بار هر نیم ساعت تكرار كنید. این كار باعث میشود بند كشی شما بسیار سخت و محكم شود.

نكته مهم در ساخت نقاشی موزائیك این است كه رنگ ملات بند كشی مناسب كار باشد. اگر بند كشی با رنگ كاشی های شما یكی باشد جذابیت كار از بین میرود. سعی كنید رنگ بند كشی با رنگ كاشی ها تضاد داشته باشد تا زیبایی كاشی ها برجسته تر و نمایان تر شود.

نکته مهم دیگر این است که ضخامت کاشی هایی که انتخاب میکنید باید یکی باشد تا سطح کار صاف و بدون تیزی شود.

 طبقه بندی: هنر کاشیکاری، 

تاریخ : دوشنبه 22 آذر 1389 | 01:16 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.