تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com - جانوران افسانه ای در یونان باستان
سانتور ها:

سانتور ها جانورانی اسطوره ای هستند كه پا و بدن اسب ولی نیم تنه،دست و سر شبیه به انسان دارند.بر طبق افسانه ها سانتورها به كوههای یونان تعلق دارند یعنی مكانی كه در آن سانتورها با مردم محلی تا اندازه ای ارتباط داشتند.برخی از سانتور ها علاقه زیادی به شراب داشتند به همین دلیل موجوداتی خشن و نا آرام بودند و به سرعت عصبانی می شدند.سانتور ها جنگهای زیادی با انسانها كرده اند.مشهورترین جنگ آنها با انسانها پس از یك مراسم عروسی اتفاق افتاد كه در طی آن ،آنها مانند همیشه در خوردن شراب زیاده روی كرده بودند.سانتور ها تلاش كردند عروس را با خود ببرند كه این امر موجب جنگ بزرگی شد(سانتور ها در آن جنگ شكست خوردند) صحنه های مربوط به آن جنگ یكی از زینتهای مورد علاقه كوزه گران یونانی بود.
ولی برخی از سانتور ها موجوداتی شریف و بزرگوار بودند.خدایانی همچون آپولو و آرتمیس،هنر هایی از قبیل پزشكی و شكار را به سانتوری به نام "چیران" آموختند.او نیز مدرسه ای را بنا نهاد كه در آن به برخی از قهرمانان بزرگ دنیا خود همچون "آشیلیوس" و "اودیسه" تعلیم داد.

آرگوس (Argus) :

 آرگوس، یکی از قهرمانان اساطیر یونان است که به آرگوس مشاهده گر مشهور است. علت این نام گذاری تعداد فراوان چشمان او بوده که در بعضی روایات 4 چشم و در بسیاری از داستانها و نقاشیها دارای 100 چشم بوده است که در سراسر بدن او قرار داشتند. این خاصیت، آرگوس را به یک نگهبان ایده آل مبدل کرده بود و هرا، همسر زئوس، او را برای نگهبانی زئوس و معشوقه اش ایو Io، گماشته بود. اما زئوس به هرمس، پیغامبر خدایان، دستور داد تا ایو را برباید و هرمس خود را به شکل چوپانی درآورد و با حکایتهای طولانی و آوای نی خود، آرگوس را به خواب برد و ایو را دزدید. در بعضی از داستانها، آرگوس در آخر به دست هرمس کشته میشود.

کایمرا (Chimaera) :

کایمرا فرزند اژدهایی صد سر به نام تایفویوس (Typhoeus) و موجودی نیمه پری، نیمه مار به نام اکیدنا (Echidna) است و یکی از معروفترین هیولاهای اساطیر به شمار میرود. کایمرا موجودی با دو سر شیر و بز در یک سو و دمی با سر مار از سوی دیگر بوده است. بدن او هم نیمی شیر و نیمی بز بوده و از دهانش آتش میریخته است. این هیولا ، با از بین بردن گله های دامداران و حمله به مردم، موجب وحشت اهالی لیسیا Lycia بود و به دست مردی به نام بلروفون (Bellerophon) از اهالی کورینت (قرنت) کشته شد.

سایکلوپ ها (Cyclopes) :

 یونانیان خدایان و هیولاها را فرزندان تیتان ها- خدایان اولیه- میدانستند که بیشتر آنها فرزند گایا (Gaea) الهه مادر و اورانوس (Uranus) بودند. اورانوس خدای آسمان و فرزند گایا بود و گایا خود به تنهایی او را به وجود آورده بود. این دو با یکدیگر فرزندان بسیاری به وجود آوردند که شامل 12 تن از تایتان ها نیز هست. سایکلوپها، که غولهایی یک چشم بودند، سه نفر بودند و نماد رعد، برق و صاعقه به شمار می آمدند. این غولها، اولین آهنگران بودند و توسط تایتانی به نام کرونوس (Cronus)، زندانی شدند. زئوس، هنگام شورش بر علیه تایتانها، سایکلوپ ها را آزاد کرد و در عوض آنها اسلحه معروف او، صاعقه و تندر را به او هدیه دادند.

Cerberus 


www.iranpardis.com
طبقه بندی: افسانه ها واسطوره ها، 

تاریخ : یکشنبه 1 اسفند 1389 | 02:47 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.