تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com

معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com
هرانسانی آفریده اندیشه های روزانه خویش است. اگرانسان میخواهددگرگونی در زندگیش روی دهد، باید از دل و جان آغازکند 
قالب وبلاگ

ستایش ایزد پاک را

 

                      به فرجام برف آمد بهار                        برون کرد اهریمن بدکار

 

فروردین ماه فروهر(فره وشی) به چم(به معنی) راهنما است. کهن جشن ایرانیان "نوروز" که از دیرباز در این سرزمین جشن گرفته می شد، مهمترین جشن ایرانیان بوده،هست و خواهد بود. پادشاهان ایران زمین نیز این آیین را نیک می داشتند و آن را جشن می گرفتند. نخستین کسی که این جشن بزرگ را رسمی کرد "کوروش بزرگ" بود. کوروش بزرگ به رسم پارس ها که در این جشن بزرگ، دیهم(کمربند زرین زیبایی که از این رو نام دختران گذاشته شد) می بستند و زیباترین لباس خود را می پوشیدند و یک شب را به خوشی می گذراندند و نخستین روز از بهار را روز تاجگذاری می دانستند و هیچ پادشاهی نمی توانست در روزی غیر از این روز تاجگذاری کند،از این آیین نیک پیروی کرد و در معبد بزرگ بل- مردوک خدای بابل در نخستین روز از بهار تاجگذاری کرد و نوروز را جشن گرفت. این آیین نیک را به جمشید جم چهارمین پادشاه پیشدادیان و چهارمین پادشاه ماد نسبت دادند.طبق نپشته ای جمشید به گله ای از دیوان دستور داد تا تخت جدیدی برایش بسازند و آنگاه که جمشید بر آن نشست نوری ایزدی بر آن تابید. آن روز را آغاز دوباره می نامند و از آن وقت به بعد تا به امروز این روز را جشن می گیرند.

نوروز آیینی زیبا و سرشار از فلسفه است.از آن جا که ایرانیان بر چهار گوشه ی جهان فرمان می راندند این آیین به نقاط دیگری رفت و از آن جا که این آیین نیک و زیبا است، پایدار ماند و هر ساله همه ی کسانی که این روز را جشن می گیرند یاد آوری می کنند که" ما ایرانی هستیم".

نوروز سمبل اندیشه ها و پندارهای زیبا و نیک ایرانیان است و گاهنگارها نیز نتوانستند این را بپوشانند.

نوروز،این کهن جشن ایرانیان بر شما خجسته باد

 نوروز

          ثبت نوروز و ردیف موسیقی سنتی ایران در یونسکو

فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران  - همشهری‌آنلاین:
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ثبت و نهایی شدن پرونده نوروز و ردیف موسیقی سنتی ایران در یونسکو خبر داد

دکتر محمد رضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و استاد دانشگاه تهران ضمن اعلام این خبر به همشهری‌آنلاین گفت: خوشبختانه با تلاش فراوانی که دوستان وهمکاران ما در خانه موسیقی، کمیسیون ملی موسیقی یونسکو و سازمان میراث فرهنگی به خرج دادند، در نشست امروز (8 مهر) ابوظبی این دو پرونده، نوروز و ردیف موسیقی سنتی ایران در یونسکو ثبت جهانی شد.

سعیدآبادی درباره ویژگی‌های این توفیق گفت: تا چند سال قبل یونسکو تنها مواریث طبیعی را ثبت می‌کرد که در این زمینه ایران بیش از ده میراث بزرگ طبیعی همانند تخت جمشید، ارگ بم، کلیسای ارامنه و بیستون را ثبت جهانی کرد، ‌اما از چند سال قبل یونسکو تصمیم گرفت علاوه بر مواریث طبیعی و موجود در طبیعت به سراغ مواریث فرهنگی معنوی یا ناملموس(intangible) رفته آنها را هم تحت پوشش وحمایت قرار دهد.

به گفته سعید آبادی به دلیل آنکه ایران در این زمینه‌ها هم از آثار ارزشمندی را دارد لذا از چند سال قبل به این جمع بندی رسیدیم که دو پرونده نوروز و ردیف موسیقی سنتی را در دستور کار قرار دهیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به پرونده نوروز گفت: این پرونده نخستین پرونده فراملی است که در یونسکو به ثبت رسیده است ، چرا که نوروز همزمان در بیش از ده کشور از جمله افعانستان، پاکستان، هند، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه،‌ آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان حضور و بروز دارد  و به همین دلیل ایران بانی این کار شد و از دو سال قبل با همکاری میراث فرهنگی با این کشورها دو جلسه مشترک در ایران برگزار کردیم که در نهایت به جمع بندی رسیدیم تمامی این کشورها موافقت کردند که این پرونده را به نیابت و پشتیبانی ایران در یونسکو به ثبت برسانیم که ثبت آن هم توفیق بزرگی برای ما به شمار می‌آید.

سعید آبادی درباره ثبت ردیف موسیقی سنتی گفت: امروزه برخی کشورها به دنبال مال خود کردن مواریث فرهنگی کشورهایی چون ایرانند و به همین دلیل است که به گمانم ما باید به هوش باشیم و ثبت ردیف موسیقی ایران در یونسکو از آن مواردی است که ایرانیان هوشیاری به خرج دادند و توانستند کار را جلو ببرند و از این پس کسی نمی‌تواند به این ردیف دستبرد بزند و بگوید که این ردیف از آن ایران نیست.[پرونده ثبت ردیف موسیقی ایران در یونسکو کامل شد]

وی درپایان گفت وگوی خود را همشهری‌آنلاین از تلاش خانه موسیقی و سازمان میراث فرهنگی قدردانی کرد و گفت طبیعی است اگر تلاش‌های این دوستان در دو نهاد یاد شده نبود، این توفیق به این زودی‌ها به دست نمی‌آمد و این همکاری بین‌نهادی می‌تواند آغازی باشد برای همکاری‌های گسترده‌تر و افزونتر و بزرگتر در زمینه حفظ و ثبت و ضبط مواریث فرهنگی ایران که امیدواریم در آینده هم تداوم داشته باشد

طبقه بندی: نوروز، 
[ دوشنبه 1 فروردین 1390 ] [ 04:26 ب.ظ ] [ مرتضی اسکندرنژاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


معرق چوب
شاید گفتن تاریخ دقیق از قدمت معرق چوب كاری ساده نباشد . چوب به خاطر تشكیل مواد اولیه ساخت این هنر كه چوب می باشد و خاصیت خاص آن و روشهای نگهداری آن در دوران مختلف باعث شده كه نتوان قدمت دقیق آن را پیدا كرد اما حداقل به جرأت می توان گفت یكی از آثار بدست آمده در كاوشهای باستان شناسی و همچنین در كتیبه های بدست آمده در تخت جمشید به لوحهایی برمی خوریم حاكی از اینكه به كارگران و هنرمندان دستمزد برای تزئینات روی درب های چوبی تخت جمشید پرداخت می گردیده كه همه دلالت بر قدمت این هنر چند هزار ساله دارند. آنچیزی كه مسلم است به علت نوع ابزار خاص آن زمان از ظرافت و روشهای ویژه برخوردار بوده و عموماً از اشكال هندسی كنار هم گذاشته شده شكل می گرفته است. به مرور زمان با پیشرفت تكنولوژی و ابزار مناسب این هنر دستخوش تغییرات در روش اجرا و طرح شد با ورود اسلام به ایران این هنر در مكانهای مقدس مذهبی نمو پیدا كرد كه نمونه آن را روی درب های مساجد ایرانی میتوان یافت . یكی از قدیمی ترین این آثار درب معرق كاری شده موجود در موزه مركزی آستان قدس رضوی متعلق به قرن هشتم هجری می باشد كه قسمتی از آن معرق سطح آن در دوره های بعد مرمت و بازسازی شده است « متأسفانه از تاریخ مرمت این اثر معلوم نمی باشد. » پس از ورود كمان اره مویی به شكل جدید و تیغ های ریز تحولی نو در این هنر پدید آمد كه میتوان به صورت زیر آن را بیان كرد .
پیدایش معرق :
در باورهای مردم پیدایش معرق « موزائیك اینگونه بیان شده » خداوند هنر « زیرنویسی »
هنگامی كه ............ الهه عشق و هنر خواست هنر را بدون واسطه به انسانها بدهد به مزها دستور داد كه فرستاده او باشند و انسانها كه عشق را احساس كردند برای تشكر از فرستاده او باشند و انسانها كه عشق را احساس كردند برای تشكر از فرستاده الهه عشق مجسمه آنها را درست كرده و در محلی نگهداری می كردند كه به این محل نگهداری موزه می گفتند كه در حال حاضر به محل نگهداری آثار هنری خود میگوئیم و برای تشكر از مزها با ادوات موسیقی مینواختند و جشن و پایكوبی میكردند كه به این موزیك می گفتند و به تزئینات داخل موزه كه بدون هیچ شكل هندسی خاص بود و از كنار هم قرار گرفتن قطعات مختلف برای نشان دادن یك طرح خاص بود موزائیك میگفتند كه پس از ورود اسلام به ایران واژه موزائیك به معرق تبدیل شد.
البته همانطور كه در تاریخچه معرق روكش و خاتم ذكر شده این هنر در مناطق مختلف دارای سبك ها و روش های مختلف می باشد و بسته به منطقه خاص خود و عوامل محیطی نوع اجرای آن متفاوت بوده است مثلاً معرق روكش به خاطر وجود صنعت روكش سازی در مصر باستان دارای قدمت حداقل 3000 سال قبل از میلاد می باشد ( رجوع شود به تاریخچه معرق روكش ) و معرق درون چوب ( رجوع شود به معرق سبك هندسی ) در جنوب شرقی آسیا با روش خاص كار می شده است.
اما در ایران به خاطر اینكه همزمان با ساخت بنا نما هم ساخته می شد می توان آن را خاصیت اصلی و پیدایش این سبك معرق دانست.
در ابتدا هنگام ساخت بنا ،‌ قسمتی كه نما كار می شد را قبلاً لعاب داده و همزمان در موقع ساخت درجای خود نصب می گردید ( آجر لعابدار ) سپس با پیشرفت تكنولوژی ساخت بناها جای نما را خالی گذاشته « معرق كاشی » و سطح را بعداً با قطعات مختلف پر می كردند .
در وسایل كاربردی مانند صندوقچه ها و شانه ها و ... چوبی اوایل عموماً از عاج و استخوان و سنگهای قیمتی كار می شد كه سپس این موارد جای خود را به چوبهای رنگی داد . جهت مطالعه بیشتر رجوع شود به تاریخ هنر ایران . »
متأسفانه بعلت كمبود منابع و مأخذهای مستند و اینكه كارهای كارشناسی شده در قدمت رشته های هنری بسیار به ندرت توسط خود ایرانیان انجام شده و حتی گاه ندانسته از تحقیقات مغرضانه مورخین و نویسندگان خارجی بهره برده اند این هنر ایرانی را دارای خواستگاه خارجی میدانند مثلاً رومیان برای كوچك جلوه دادن شكست خود از شاپور اول معرق سنگهای «موزائیك» كار شده در كاخ شاپور را كار اسیران رومی می دانند در صورتی كه عظمت و معماری خاص بكار رفته در آنجا را كه نشان دهنده تفكر و ذوق ایرانی است را نادیده می گرفتند . امید است كه جوانان عزیز ایرانی با تأمل در گذشته خود بهتر خود و كشور خویش را بشناسند . زیرا هنر و فرهنگ یك ملت هویت هر شخص می باشد

09381456002
09124127992
هنر بهتر از گوهر نامدار
هنرمند را گوهر آید به کار
تو را با هنر گوهر است و خرد
روانت همی از تو رامش برد

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :