تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com - نوروز،این کهن جشن ایرانیان بر شما خجسته باد

ستایش ایزد پاک را

 

                      به فرجام برف آمد بهار                        برون کرد اهریمن بدکار

 

فروردین ماه فروهر(فره وشی) به چم(به معنی) راهنما است. کهن جشن ایرانیان "نوروز" که از دیرباز در این سرزمین جشن گرفته می شد، مهمترین جشن ایرانیان بوده،هست و خواهد بود. پادشاهان ایران زمین نیز این آیین را نیک می داشتند و آن را جشن می گرفتند. نخستین کسی که این جشن بزرگ را رسمی کرد "کوروش بزرگ" بود. کوروش بزرگ به رسم پارس ها که در این جشن بزرگ، دیهم(کمربند زرین زیبایی که از این رو نام دختران گذاشته شد) می بستند و زیباترین لباس خود را می پوشیدند و یک شب را به خوشی می گذراندند و نخستین روز از بهار را روز تاجگذاری می دانستند و هیچ پادشاهی نمی توانست در روزی غیر از این روز تاجگذاری کند،از این آیین نیک پیروی کرد و در معبد بزرگ بل- مردوک خدای بابل در نخستین روز از بهار تاجگذاری کرد و نوروز را جشن گرفت. این آیین نیک را به جمشید جم چهارمین پادشاه پیشدادیان و چهارمین پادشاه ماد نسبت دادند.طبق نپشته ای جمشید به گله ای از دیوان دستور داد تا تخت جدیدی برایش بسازند و آنگاه که جمشید بر آن نشست نوری ایزدی بر آن تابید. آن روز را آغاز دوباره می نامند و از آن وقت به بعد تا به امروز این روز را جشن می گیرند.

نوروز آیینی زیبا و سرشار از فلسفه است.از آن جا که ایرانیان بر چهار گوشه ی جهان فرمان می راندند این آیین به نقاط دیگری رفت و از آن جا که این آیین نیک و زیبا است، پایدار ماند و هر ساله همه ی کسانی که این روز را جشن می گیرند یاد آوری می کنند که" ما ایرانی هستیم".

نوروز سمبل اندیشه ها و پندارهای زیبا و نیک ایرانیان است و گاهنگارها نیز نتوانستند این را بپوشانند.

نوروز،این کهن جشن ایرانیان بر شما خجسته باد

 نوروز

          ثبت نوروز و ردیف موسیقی سنتی ایران در یونسکو

فرهنگ و تاریخ > میراث‌ایران  - همشهری‌آنلاین:
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از ثبت و نهایی شدن پرونده نوروز و ردیف موسیقی سنتی ایران در یونسکو خبر داد

دکتر محمد رضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و استاد دانشگاه تهران ضمن اعلام این خبر به همشهری‌آنلاین گفت: خوشبختانه با تلاش فراوانی که دوستان وهمکاران ما در خانه موسیقی، کمیسیون ملی موسیقی یونسکو و سازمان میراث فرهنگی به خرج دادند، در نشست امروز (8 مهر) ابوظبی این دو پرونده، نوروز و ردیف موسیقی سنتی ایران در یونسکو ثبت جهانی شد.

سعیدآبادی درباره ویژگی‌های این توفیق گفت: تا چند سال قبل یونسکو تنها مواریث طبیعی را ثبت می‌کرد که در این زمینه ایران بیش از ده میراث بزرگ طبیعی همانند تخت جمشید، ارگ بم، کلیسای ارامنه و بیستون را ثبت جهانی کرد، ‌اما از چند سال قبل یونسکو تصمیم گرفت علاوه بر مواریث طبیعی و موجود در طبیعت به سراغ مواریث فرهنگی معنوی یا ناملموس(intangible) رفته آنها را هم تحت پوشش وحمایت قرار دهد.

به گفته سعید آبادی به دلیل آنکه ایران در این زمینه‌ها هم از آثار ارزشمندی را دارد لذا از چند سال قبل به این جمع بندی رسیدیم که دو پرونده نوروز و ردیف موسیقی سنتی را در دستور کار قرار دهیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به پرونده نوروز گفت: این پرونده نخستین پرونده فراملی است که در یونسکو به ثبت رسیده است ، چرا که نوروز همزمان در بیش از ده کشور از جمله افعانستان، پاکستان، هند، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه،‌ آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان حضور و بروز دارد  و به همین دلیل ایران بانی این کار شد و از دو سال قبل با همکاری میراث فرهنگی با این کشورها دو جلسه مشترک در ایران برگزار کردیم که در نهایت به جمع بندی رسیدیم تمامی این کشورها موافقت کردند که این پرونده را به نیابت و پشتیبانی ایران در یونسکو به ثبت برسانیم که ثبت آن هم توفیق بزرگی برای ما به شمار می‌آید.

سعید آبادی درباره ثبت ردیف موسیقی سنتی گفت: امروزه برخی کشورها به دنبال مال خود کردن مواریث فرهنگی کشورهایی چون ایرانند و به همین دلیل است که به گمانم ما باید به هوش باشیم و ثبت ردیف موسیقی ایران در یونسکو از آن مواردی است که ایرانیان هوشیاری به خرج دادند و توانستند کار را جلو ببرند و از این پس کسی نمی‌تواند به این ردیف دستبرد بزند و بگوید که این ردیف از آن ایران نیست.[پرونده ثبت ردیف موسیقی ایران در یونسکو کامل شد]

وی درپایان گفت وگوی خود را همشهری‌آنلاین از تلاش خانه موسیقی و سازمان میراث فرهنگی قدردانی کرد و گفت طبیعی است اگر تلاش‌های این دوستان در دو نهاد یاد شده نبود، این توفیق به این زودی‌ها به دست نمی‌آمد و این همکاری بین‌نهادی می‌تواند آغازی باشد برای همکاری‌های گسترده‌تر و افزونتر و بزرگتر در زمینه حفظ و ثبت و ضبط مواریث فرهنگی ایران که امیدواریم در آینده هم تداوم داشته باشد

طبقه بندی: نوروز، 

تاریخ : دوشنبه 1 فروردین 1390 | 04:26 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.