تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com - آموزش ساخت ویولن 2

ادامه آموزش ساخت ویولن در بخش دوم

روز دهم :

امروز قصد داریم تا مارپیچ را که در روزهای قبل تراشیده بودیم به اتمام برسانیم . در ابتدا توسط یک اسکنه ی قلم درز(مغار) به خالی کردن جعبه گوشی می پردازیم .

سپس با استفاده از یک اسکنه که دارای تیغه مورب است به تراش لبه ی سطح صاف داخل جعبه گوشی می پردازیم . در شکل اول می تونید دو نوع اسکنه ی مورب چپ و راست را مشاهده کنید . هرکدام برای یکی از لبه های جعبه گوشی استفاده می گردد.

در شکل های فوق از یک چاقو و یک سوهان جهت کج بری و گرفتگی تیزی لبه ها استفاده می شود.این مرحله ی نهایی شکل دهی برش عمودی مارپیچ می باشد.

دو شیار بیرونی دربخش خارجی مارپیچ و بالا و پایین پشت جعبه گوشی  ایجاد می شود . همانگونه که در شکل مشخص است این عمل توسط یک اسکنه کوچک انجام می گیرد.


در انتها کلیه ی سطوح توسط یک رنده ی فلزی به دقت تراشیده و پرداخت می دهند . سازندگان ویولن پرداخت نهایی کار توسط یک رنده ی فلزی را بر استفاده از یک سمباده کاغذی ترجیح می دهند. رنده ها کمتر از سمباده های کاغذی  به فیبر سطح چوب آسیب می رسانند.
مزیت این عمل در آن است که پس از استفاده از لاک در سطح چوب شکل و ظاهر بسیار زیباتری نمایان میگردد.

تنها کار باقیمانده گشاد کردن سوراخ های گوشی است که در آخرین مرحله صورت می گیرد.  

روز یازدهم :

امروز قصد داریم تا کلیت طرح ویولن را به اتمام برسانیم . ابتدا میبایست صفحات رو و زیرین ویولن با یکدیگر و نوار دور کلاف تراز بندی شود .

در پشت ویولن دو سوراخ کوچک برای قرارگرفتن دو پین کوچک چوبی در بالا و پایین ایجاد می کنیم . این پین ها محل قرار گیری دقیق صفحات رو و زیرین بر روی ساختار زوار(کلاف) دور ساز را مشخص می نماید.

در اشکال فوق شکل صحیح قرار گیری صفحات را مشاهده می کنید. صفحات زیر و بالای ویولن با مقداری حاشیه ، برآمدگی بر روی ساختار کلاف را تشکیل می دهند . با استفاده از صفحه ی پین خورده میزان حاشیه دقیقا تنظیم میگردد.

توسط پین ها میتوان صفحات را از یکدیگر جدا نموده و مجددا حاشیه های لبه صفحات را تنظیم و یا تغییر مکان داد.

در اینجا صفحه پشتی از ساختمان کلاف جهت سمباده خوردن لبه های اضافی جدا میگردد . در این حالت تنظیمات نهایی نهایی لبه ساز صورت میگیرد. تسطیح کامل سطح بیرونی لبه ها از داخل و خارج صفحه و اطمینان از انحنای دقیق مجموعه ی صفحه در این بخش صورت می گیرد.

در این شکل ، سازنده لبه های خارجی و انحنای C را تسطح می نماید . دقت در حاشیه ها جهت چگونگی قرار گیری سطوح بر روی یکدیگر و آرایش حاشیه بسیار حائز اهمیت می باشد.

روزدوازدهم:

امروز می خواهیم به آرایش حاشیه ویولن بپردازیم . همانگونه که در شکل مشاهده می فرمایید برای این کار از یک نشانگر خاتم کاری و یک آلت تیز جهت کندن و دو نوار باریک خاتم کاری استفاده می کنیم .

ابتدا توسط این ابزار که حاشیه خارجی آن لبه دار است و در کناره ی خارجی صفحه ویولن قرار میگیرد و تیغه ی موازی آن فاصله ی ثابتی از حاشیه دارد ، خطی موازی با با لبه ی صفحه را نشانه گذاری می کنیم .

سپس توسط یک چاقو  خط  ایجاد شده را عمیق می کنیم .

خرده چوب های میان شکاف توسط یک خلال خاتم کاری خارج می شود . این ابزار یک اسکنه تیغه ای بلند است.

در این شکل تفاوت شیاری که توسط یک خلال خاتم کاری تخلیه شده و صفحه ای که این کار بر روی آن انجام نپذیرفته را مشاهده می کنید . صفحه ی سمت راست آماده برای نوار باریک خاتم کاری است . در اینجا سازنده از دو نوار خاتم کاری استفاده خواهد کرد.

خمیدگی لازم برای نوار توسط هیتری که قبلا جهت تهیه ی  زوارها معرفی شده بود ایجاد میگردد.

نوار خمیده درون شیار ایجاد شده قرار می گیرد. در صورت لزوم تنظیمات عمقی و عرضی لازم توسط یک چاقو به راحتی جاگرفتن صحیح رشته دردرون شیار کمک خواهد کرد.

سخت ترین بخش قرار دادن رشته مربوط به فارسی بر می باشد جاییکه دو رشته نوار در کناره های ساز باید به یکدیگر اتصال یابند.

فارسی بر نقطه ی نهایت ظرافت است که آنرا نیش زنبور می نامند. آراستگی آرایش حاشیه و بخصوص نیش زنبور دو عنصر مهم در طراحی زیبای ساختمان یک ویولن محسوب می شوند.

یک اسکنه ی تیز جهت شکل دهی نوار برای نقطه ی نیش زنبور لازم است . مهارت سازنده در اینجا نمایان خواهد شد.

برای ثابت نگاهداشتن رشته، با فشار دادن رشته به داخل شیار از چسب داغ شده ی حیوانی توسط یک قلم مو استفاده میشود.

در نهایت بوسیله چکشی سبک و با وارد کردن ضربه های آرام به رشته ، از قرار گیری صحیح رشته در شیار و خروج چسب اضافی شیار مطمئن می شویم.

منبع::صنایع چوتاریخ : شنبه 25 آذر 1391 | 12:29 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.