تبلیغات
معرق چوب و آشنائی باآثار(خاتم وخاتم سازی وغیره....mehr54.b36@gmail.com - منبت سنتی3

قلم ابزاری است برنده مانند مغار، که تفاوت آن در اندازه و نسبت تیغه به دسته است. در قلم طول دسته چند برابر تیغه :است و این تناسب جهت افزایش نیروی لبه برنده با توجه به قوانین اهرم‌هاست،چرا که قلم بدون استفاده از چکش و تنها با نیروی مچ دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ نفت، سنگ رومی: ابزاری است که جهت تیز کردن ادوات برنده مورد استعمال در کنده کاری، به کار می‌رود. در گذشته از سنگ‌های معدنی که موسوم به سنگ رومی یا سنگ محک، استفاده می‌شده‌است.

عنوان سنگ نفت، به دلیل آغشته کردن این سنگ به منظور جلوگیری از خشک شدن و در نتیجه سایش سریع آن به این سنگ داده شده.

سنگ چرخ: امروزه از ابزاری به نام سنگ برقی که با نیروی الکتریسیته و به‌صورت دورانی کار می‌کند، استفاده می‌شود. اما در گذشته این ابزار با نیروی بدنی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است.

 

از این وسیله جهت باربرداری زیاد و شکل‌دهی لبه برنده ابزار فلزی استفاده می‌شود.

سمباده: وسیله ایست که از ذرات سیلیس و براده‌های مقاوم که با رزین خاصی به سطح کاغذی یا پارچه‌ای چسبانده شده، می‌باشد و جهت پرداخت نهایی سطح کار، در شماره‌های مختلف بر حسب دانه بندی ذرات و پراکندگی آن بر سطح، نمره‌بندی شده‌اند.

 

میزکار:

سازه ایست متشکل از چهار پایه و یک سطح افقی، که وسعت آن به تناسب کاربری در طول وعرض در نظر گرفته می‌شود و ارتفاع آن بر حسب استفاده و استقرار کاربر تعیین می‌گردد.

 

نفت: از این ماده جهت اشباع موقت و نرم شدن چوب‌های سخت، مانند ممرز و نیز جلوگیری از شکستن (خوش مغار شدن) و ترک خوردگی چوب‌های کم چرب مانند راش استفاده می‌شود.

مکان‌هایی که برای انجام این کار لازم است:

چوب بری:

مکانی است عموما نزدیک به جنگل‌ها و بیشه‌ها، جهت سهولت در دستیابی به مواد اولیه که درختان می‌باشند.

در این مکان درختان بریده شده، دپو می‌گردند و پس از برش با ادوات مخصوص از جمله اره زنجیری، اره رام، اره فلکه به‌صورت‌های مختلف تراورس، الولر و تخته جهت استفاده کاربران درمی‌آید.

در این مکان فضاهایی جهت خشک‌کردن چوب‌های برش‌خورده، به‌صورت صنعتی، موسوم به کوره خشک‌کن وجود دارد. این مکان نیاز به وسعت نسبتا زیادی، جهت نگهداری چوب‌ها به‌صورت باز و سرپوشیده دارد.

کارگاه نجاری(درودگری) :

مکانی است جهت ساخت سازه‌های چوبی با بهره گیری از ادوات مخصوص، که وسعت آن بنا به سازه‌های تولیدی و تعداد افراد مشغول به کار در آن تعیین می‌گردد.

این فضا باید سربسته و دارای نور کافی از طریق پنجره یا به‌صورت نورپردازی مصنوعی باشد. تهویه کارگاه درودگری، از مهم‌ترین موضوعات، به دلیل وجود گرد و غبار ناشی از برش وسابش چوب‌ها می‌باشد.

در این کارگاه از انواع ابزار دستی، برقی و ماشین‌آلات ساخت وساز اعم از برنده، سابنده و تراشنده استفاده می‌شود.

 

کارگاه منبت‌کاری :

در این کارگاه، سازه های چوبی منبت‌کاری می‌گردد. نور کافی، تهویه مناسب و در دسترس بودن ابزار از ویژگ‌های این کارگاه می‌باشد.

کارگاه رنگ‌کاری :

این کارگاه که دارای فضای بسته با تهویه کاملا مخصوص است؛ سازه‌های ساخته شده چوبی، زیرسازی و رنگ‌کاری می‌گردد. عدم جریان هوا و تهویه مناسب از ملزومات این کارگاه می‌باشد.

 

کارگاه خراطی :

در این کارگاه قطعات چوب، در اندازه‌های مختلف به اشکال مورد نیاز با بنیان استوانه ساخته می‌شود.

 

 تاریخ : یکشنبه 3 آذر 1392 | 04:26 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.